9 квітня 2019
Київ, Готель Прем'єр Палац, Гранд Хол Софіївський
Сприяння розвитку торгівлі України через партнерство бізнесу та держави та прозорість санітарних та фітосанітарних заходів (СФЗ) в умовах імплементації договору вільної торгівлі з ЄС.
Головною метою форуму було встановлення діалогу та обміну відповідною інформацією для поліпшення прозорості та торговельної політики України у наближенні регуляторної системи СФЗ до стандартів ЄС та правил у рамках договору поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі між Україною та ЄС (ПВЗВТ). Серед головних питань що були обговорені під час форуму постало питання необхідності подальшого реформування стандартів в Україні, які б відповідали зобов'язанням Угоди СОТ СФС, а також врахування міжнародних стандартів Кодексу Аліментаріус, МЕБ та МКЗР. Представники приватного сектору, українські аграрні асоціації та представники уряду обговорювали процедуру подання коментарів стосовно санітарних та фітосанітарних норм країн-членів СОТ, у разі коли дані норми утворюють торговельні бар'єри або не ґрунтуються на наукових підходах.

Бізнес-форум відбувся після навчальної поїздки до США по тематиці «Роль торговельних асоціацій у співпраці з урядом з питань просування та підтримки інтересів своїх членів та регулювання змін щодо санітарних та фітосанітарних вимог в США», що була організована спільно з БРІДЖЕС у грудні 2018 року і профінансована Міністерством сільського господарства США (USDA) та двох бізнес зустрічей у форматі круглого столу, що пройшли на початку 2019 року. Вдалося створили платформу для залучення більшої кількості асоціацій та їх членів та надати необхідну інформацію.
Робін Грей, Аташе з сільського господарства, FAS/USDA, Київ, Україна та Ліна Доценко, директор БРІДЖЕС, привітали учасників бізнес-форуму, акцентуючи увагу на важливості таких зустрічей в рамках процесу наближення законодавства України до ЄС.

Бізнес-форум об'єднав близько 70 осіб, як представників урядових організацій так і представників бізнесу, та дозволив підняти такі теми:

  • Наближення законодавства України до законодавства ЄС та взаємодія між урядом та приватним сектором щодо процедури подання коментарів щодо СФЗ країн-членів СОТ, у випадках коли ці заходи становлять торговельні бар'єри;
  • Інструменти для забезпечення послідовних, значущих та своєчасних заходів для забезпечення прозорості правил СФЗ; процес коментування та його важливість на прикладах реальних торгових ситуацій;
  • Досвід інших країн у впровадженні змін у регуляторній системі та регламентах СФЗ як частини процесу наближення до ЄС.
Перша презентація була присвячена прогресу наближення законодавства України до законодавства ЄС, з урахуванням найбільш критичних моментів процесу гармонізації українського законодавства. Олена Курята, заступник начальника Управління міжнародного співробітництва Державної служби України з безпеки харчових продуктів та захисту прав споживачів, представила детальний огляд процесу наближення законодавства України до ЄС та пояснила, як даний процес може покращити якість товарів, вироблених в Україні, та сприяти економічному зростанню.

Грегг Янг, консультант з питань СОТ і торговельної політики, проекту CLDP говорив про необхідні заходи та дії для забезпечення послідовних, суттєвих та своєчасних принципів прозорості СФС. Він наголосив на правах та обов`язках, які повинні братися до уваги як у приватному секторі, так і в уряді, щоб забезпечити діалог між зацікавленими сторонами, що в кінцевому рахунку може призвести до кращої системи регулювання.

Наталія Вірченко, Начальник відділу нотифікацій та обробки запитів підтримала Грегга Янга, підкреслюючи важливість процесу коментування. Її презентація охопила інформацію про те, як асоціації та підприємства можуть працювати з місцевим інформаційним центром в Україні, та поділилися інформацією про наявні ресурси. Наталія підкреслила, що бізнес може відігравати більш активну роль у процесі коментування. Вона відзначила певний прогрес у співпраці з бізнес-асоціаціями, відзначивши, що Міністерство економіки і торгівлі нещодавно опублікувало коментарі асоціацій на веб-сайті міністерства.
Покращення комунікації між урядовими установами та бізнес-асоціаціями проілюстрував приклад Анни Санкіної, старшого менеджера, фахівця з корпоративних питань«CHS Ukraine». Оперативні дії Державної служби України з безпеки харчових продуктів та захисту прав споживачів, яка швидко надала офіційний пояснювальний лист, як тільки «CHS Україна» подала запит на роз'яснення щодо нових фітосанітарних правил, допомогли компанії уникнути необґрунтованих бар'єрів у міжнародній торгівлі.
Голова головного ветеринарного відомства Яцек Кухарський, Республіка Польща та Демна Дзірквадзе, USDA-FAS, Грузія, поділилися досвідом Польщі та Грузії під час процесу наближення законодавства країн до ЄС, зазначивши, що цей процес не мав негативного впливу на вітчизняних виробників і торгівлю. Яцек Кухарський також розповів про деякі процедури продовольчої безпеки та реєстрації, прийняті в Польщі після вступу до ЄС.

Джей Мітчелл, APHIS, USDA завершив форум презентацією про систему нормотворчості та подання коментарів в США. Джей надав інформацію щодо переваг процесу коментування, а також забезпечення того, щоб нормативні документи були коректними та узгодженими з чинним законодавством та політикою.
Важливість процесу коментування Джей продемонстрував на реальних прикладах зміни законодавства після активних коментарів з боку бізнес асоціацій: імпорт лимонів з Аргентини в США та заходи, що стосуються випадків високопатогенного пташиного грипу (HPAI).

Всі учасники бізнес-форуму висловили великий інтерес до заходу, активно ставили питання та обговорювали законодавство щодо СФЗ, процес нормотворчості, прогрес щодо наближення законодавства України до законодавства ЄС та багато інших питань. Форум продемонстрував, що як урядовці, так і приватний сектор готові продовжувати діалог і прагнуть взяти участь у різних заходах, організованих з метою сприяння торгівлі та прозорості між Україною та іншими країнами-членами СОТ.
ЯК ЦЕ БУЛО В ФОТО
9 квітня 2019 року в Києві відбувся бізнес-форум щодо Сприяння розвитку торгівлі України через партнерство бізнесу та держави та прозорість санітарних та фітосанітарних заходів (СФЗ) в умовах імплементації договору вільної торгівлі з ЄС.
ІНШІ ІНІЦІАТИВИ